نمونه کار

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

تورمجازی باغ موزه مینیاتور

باغ موزه مینیاتور یا بوستان مینیاتوری یکی از بوستان‌های منحصر به فرد استان تهران است که در شرق شهر تهران در شمال خیابان جانبازان غربی (گلبرگ) و شرق خیابان کرمان قرار دارد.

بوستان مینیاتوری فضای باز و مشجری است که به ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و معماری می‌پردازد. بوستان مینیاتوری اولین بوستانی است که به منظور نمایش ماکت‌های مینیاتوری آثار میراث جهانی ایران که در فهرست یونسکو به ثبت رسیده‌اند (همچون تخت جمشید، چغازنبیل، میدان نقش جهان اصفهان، ارگ بم، گنبد سلطانیه و …)، ساخته شده و در آن مدل‌ها و ساختمان‌ها با اندازه بسیار کوچک نمایش داده شده‌اند. در واقع این بوستان تلفیقی از تفریح و آموزش است.

بوستان مینیاتوری در حدود 3 هکتار مساحت دارد و استقرار ماکت‌ها در آن با توجه به جهات جغرافیایی ایران شکل گرفته است به عنوان مثال خلیج فارس در جنوبی‌ترین قسمت مجموعه، میدان امام اصفهان در بخش مرکزی و مجموعه تاریخی بیستون در غرب بوستان قرار گرفته‌اند.

توسعه ماکت‌های مینیاتوری در فاز دوم این بوستان در دست بررسی است و بر اساس آن ماکت‌های مینیاتوری از گنبد قابوس، مسجد جامع اصفهان، کاخ گلستان، روستای دستکند میمند کرمان و دیگر باغ‌های نه‌گانه ایرانی استقرار خواهند یافت.

احداث ساختمان گالری به مساحت 750 مترمربع جهت ایجاد نمایشگاه دائمی میراث فرهنگی، کتابخانه، فروشگاه محصولات فرهنگی، چایخانه، اتاق کنترل، سرویس بهداشتی و …، از دیگر اقدامات صورت گرفته در این بوستان است.

انواع گیاهان غالب کاشته شده در این بوستان شامل گونه‌هایی چون چنار، ماگنولیای سبز، بلوط خزان‌شونده، میخک هندی ابلق، افرای چینی، مورد پیوندی، گوجه گل، سنجد همیشه سبز، یاس هلندی، ژینکگو، سدروس، کاج موگو و … می‌باشند.

از ابتکارات جالب توجه در این بوستان ایجاد پوشش‌های گیاهی ویژه هر منطقه در اطراف ماکت‌ها می‌باشد.

در سال 1391 خورشیدی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهر تهران با چاپ فراخوان، اقدام به شناسایی تعیین صلاحیت سازندگان ایرانی برای باغ مینیاتوری کرد و سپس کار ساخت ماکت‌های باغ موزه مینیاتور به هنرمندان ایرانی واگذار شد و در سال 1392 افتتاح شد

باغ‌ موزه مینیاتور تهران که در بوستان تمدن واقع شده است مجموعه‌ای از ۱۳ ماکت از بناهای تاریخی کشور شامل تخت جمشید شیراز، میدان نقش جهان اصفهان و ارگ بم کرمان است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، باغ موزه مینیاتور تهران یکی از جاذبه‌های گردشگری نسبتاً جدید در تهران است که متأسفانه به دلیل تبلیغات کم و نامناسب، کمتر شهروندی در پایتخت حتی اسم آن را شنیده است؛ فضای این باغ‌ موزه تلفیقی از معماری مدرن و باغ‌سازی سنتی پارسی است که برای نخستین بار در کشور ایجاد شده است.

در محیط این بوستان ماکت‌هایی بسیار زیبا از آثار باستانی کشورمان که در فهرست میراث جهانی ثبت شده‌اند با جزئیات بسیار خوبی ساخته شده‌اند، در ساخت این ماکت‌ها از آخرین روش‌های جهانی نقشه‌برداری سه بعدی استفاده شده که با تلفیق روش‌های ماشینی و دستی به اجرا درآمده است؛ پیش از این، تکنولوژی ساخت این‌گونه ماکت‌ها تنها در انحصار چند کشور غربی بود که آخرین پارک مینیاتور در شهر استانبول کشور ترکیه با مشارکت مهندسان غربی احداث شده است.

این پارک که ساخت مجموعه‌های آن بیش از دو سال به طول انجامید، در سال 92 رونمایی و افتتاح شد، که البته فاز دوم این باغ موزه نیز در حال طراحی است که مینیاتور سایر مکان‌های تاریخی و باستانی کشور هم قرار است در آن ساخته شود.

باغ موزه مینیاتور فرصتی برای آشنایی شهروندان، جهانگردان و به ویژه کودکان و نوجوانان با میراث فرهنگی و تاریخی کشورمان است و  امید است که در آینده باغ موزه گسترده‌تری شامل همه آثار تاریخی و مجسمه مفاخر کشور ساخته شود.

ویژگی خاص بوستان مینیاتور

بوستان مینیاتور مصداق توجه به محیط‌زیست و در عین حال مسائل فرهنگی و تاریخی است. تلفیق نمادهای تاریخی کشور با فضای سبز به سبک باغ ایرانی، تجربه‌ای نو است که می‌تواند در سایر نقاط شهر و سایر شهرها نیز تکرار شود و شوق همنشینی فرهنگ ایرانی- اسلامی را در دل مردم زنده کند.

 تفاوت این بوستان با دیگر بوستان‌های جهانی توجه به مجموعه‌های شاخص جهانی و محیط مربوط به آن‌ها با سناریوی تطبیق با جغرافیای ایران است. بوستان مینیاتور گونه‌های منطقه زاگرس و منطقه البرز را به طور عمومی شامل می‌شود که در اطراف ماکت‌ها پوشش‌های گیاهی ویژه هر منطقه ایجاد شده است.

 در دو طرف معابر بوستان از گونه‌های لیکوستروم پیوندی و مورد پیوندی استفاده شده که فرم درختی دارد، حدود 70 درصد گیاهان استفاده شده همیشه سبز و 30 درصد آنها خزان‌پذیر می‌باشند. انواع گیاهان غالب کاشته شده در این باغ شامل چنار، ماگنولیای سبز، بلوط خزان شونده، میخک هندی ابلق، افرای چینی، مورد پیوندی، گوجه گل، سنجد همیشه سبز، و ... می‌باشد.

 

 احداث ساختمان گالری به مساحت 750متر مربع جهت ایجاد نمایشگاه دائمی میراث فرهنگی، کتابخانه، فروشگاه محصولات فرهنگی، چایخانه، مونیتورینگ، سرویس‌بهداشتی و ... از دیگر اقدامات صورت گرفته در بوستان مینیاتوری است. روشنایی بوستان نیز تلفیقی از پایه چراغ‌های خورشیدی و پایه چراغ‌های متصل به برق شهری و با استفاده از لامپ‌های LED و کم مصرف است.

ماکت‌های به نمایش درآمده در این بوستان شامل تخت جمشید، چغا زنبیل، میدان نقش‌جهان اصفهان، پاسارگاد، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، ارگ بم، کلیساهای ارامنه، کوه و کتیبه بیستون، مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، بازار تبریز، آبشارهای شوشتر و گنبد قابوس در مقیاس 1.25 هستند.

ابعاد اصلی طراحی بوستان باغ مینیاتور از روح هندسی باغ‌های ایرانی در ترکیب با استانداردهای پارک مینیاتوری الهام گرفته شده و ماکت‌ها در غالب ویژگی‌های شکل طبیعی زمین و نواحی جغرافیایی آثار انتخاب شده در آنجا قرار گرفته‌اند و با توجه به جهات جغرافیایی بناها در محیط اصلی خود استقرار یافته‌اند. برای مثال در مرکز باغ موزه مجموعه میدان نقش جهان اصفهان، در غرب مجموعه بیستون و سایر مکان‌های باستانی مثل ارگ بم، زیگورات چغا زنبیل و سایر آثار به ثبت رسیده، که هر یک در موقعیت جغرافیایی واقعی خود ساخته شده‌اند.

مطالب جهت معرفی دقیق از وبسایت خبرگزاری تسنیم برگرفته شده است

منبع  وادامه مطلب http://tn.ai/1337952